Ad maiorem Dei gloriam

Pokora fundamentem cnót, «cognitio sui verissima».

Aktualności
Sława świętości i łask
Sonda badawcza
Jak odkryleś te strone?
 
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 
Liczba odwiedzin od dn. 10.10.2010
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj16
mod_vvisit_counterWczoraj20
mod_vvisit_counterW tym tygodniu51
mod_vvisit_counterW tym miesiącu934

Your IP: 54.167.245.235
Dzisiaj: Lip 26, 2017
Losowy obrazek
Najbliższe wydarzenie
No event found.
START News Nuncjusz na urodzinach Dominika


Nuncjusz na urodzinach Dominika

NuncjuszMiglioreHistoria zamknęła swój bieg. Historia szczególna – bliskich kontaktów Sługi Bożego Konstantyna Dominika z Nuncjuszami Apostolskimi w Polsce. W oczekiwaniu na wizytę Arcybiskupa Celestino Migliore, nowego Nuncjusza Apostolskiego w naszym kraju, który przyjął zaproszenie Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi i będzie uczestniczył w obchodach 140-tej rocznicy urodzin Sługi Bożego, warto spojrzeć w przeszłość. Można tam odkryć zaskakujące i nieopublikowane stronice z biografii kandydata na ołtarze...

 

 

Tegoroczne obchody rocznicy urodzin Sługi Bożego przejdą bez wątpienia do historii zarówno diecezji Pelplińskiej jak i niezmiennie żywej sławy świętości i łask, jaką cieszy się Konstantyn Dominik. To nie sama data czyni bowiem zbliżającą się niedzielę 7 listopada dniem wyjątkowym. Zadecydują o tym pielgrzymi. Mieszkańcy Pelplina, liczni pielgrzymi z Kaszub i innych miejscowości Pomorza będą mieli radość zobaczyć, że razem z nimi modli się przedstawiciel Ojca Świętego w naszym kraju, Arcybiskup Celesitino Migliore, Nuncjusz Apostolski, zaproszony przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę.

Związki Dominika z Nuncjaturą w Warszawie sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku. Odzyskanie niepodległości przyniosło Pomorzu radość powrotu do Rzeczypospolitej, ale również nie mało problemów. Ówczesny Nuncjusz Apostolski, Lorenzo Lauri, starał się wspierać sędziwego już wówczas biskupa chełmińskiego Rosentretera, potrzebował jednak pewnych i obiektywnych informacji ilustrujących złożone realia regionu. Badacz Segretnego Archiwum Watykańskiego może z nie małym zdziwieniem odkryć, że do wąskiego grona zaufanych Nuncjuszowi osób należał Konstantyn Dominik, wtedy rektor Seminarium Duchownego w Pelplinie. Najciekawszy jest jednak motyw, dla którego Lauri przesyła do Sekretariatu Stanu własnoręczne pisma Dominika. Określa go bowiem nie tylko jako «osobę godną zaufania», ale w innym miejscu stwierdza wprost, że jest on «niezwykle szanowany ze względu na swoje cnoty» (1923). To najstarsze świadectwo sławy świętości Sługi Bożego. I nie są to jedyne wzmianki.

Arcybiskup Marmaggi, następca Lauriego na urzędzie Nuncjusza, przybywa do Polski w dniach konsekracji biskupiej Dominika, nie może więc uczestniczyć w uroczystości. Niemniej nie przeszkodziło to w zawiązaniu się wymiany korespondencji, której fragmenty znaleźć można we wspomnianym wcześniej źródle.

Szczegóły niech przyniosą publikacje naukowe. Dzisiaj cieszymy się, że «dawna» więź Konstantyna Dominika z Nuncjaturą w Polsce odradza się w dostojnej osobie naszego Gościa. (pbt)

 

Ostatnio opublikowane ...

Często czytane ...

Reklama