Ad maiorem Dei gloriam

Panie Jezu, mój Niebieski Mistrzu! Ty widzisz jak mi wszystkiego, wszystkich cnót brak, naucz mnie się dobrze modlić.

Aktualności
Sława świętości i łask
Sonda badawcza
Jak odkryleś te strone?
 
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
Liczba odwiedzin od dn. 10.10.2010
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj13
mod_vvisit_counterWczoraj20
mod_vvisit_counterW tym tygodniu48
mod_vvisit_counterW tym miesiącu931

Your IP: 54.167.245.235
Dzisiaj: Lip 26, 2017
Losowy obrazek
Najbliższe wydarzenie
No event found.
START News Bez stereotypów


Bez stereotypów

Szachownica...Taka już jest natura hagiografii, ze legendy o Świętych tworzą się same, często bez historycznego – to znaczy: rzetelnego – udokumentowania. Z niekłamana przyjemnością wspominam dni poprzedzające obchody urodzin Dominka, również dlatego, że w środowisku Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie dane mi było usłyszeć pytania: „Kim właściwie był Dominik? Co o nim konkretnego wiemy?” Klerycy przygotowując wigilijną wieczornice nie chcieli stworzyć stereotypowego portretu, chcieli żywej prawdy o Wielkim Człowieku. Tym sposobem powstała wędrówka przez labirynt historii, opowieść o …

 

Jakub_przy _szachownicy … szachownicy historii, na której zmieniały się pionki i figury, a jedynie Dominik zdołał zadać szach mat ludzkiej słabości. W zaskakująco krótkim czasie klerycy zdołali przygotować wieczór, który ukazywał życie Dominika widziane inaczej, z punktu widzenia zmieniającej się historii. Niewielu dzisiaj pamięta, że za życia Sługi Bożego trzy razy zmieniała się postać świata. Cesarstwo Pruskie, Polonia Restituta, II woja światowa – to szachownice, na których grał partie szachów swego życia Sługa Boży.

***

 

AktorzyStarannie przygotowana scenografia, teksty czytane z dykcją godną prezenterów najlepszych dzienników telewizyjnych, reżyseria bliska profesjonalnej. Cieszy fakt, iż w miejscu tak ukochanym przez Dominika, jakim jest Seminarium Duchowne, wciąż żyje duch, tak jemu bliski. Oby tęsknota za prawdą i poszukiwanie żywych korzeni duchowych dały nowym pokoleniom naszych kapłanów siłę do stawienia czoła wyzwaniom czasu. (pbt)

 

Ostatnio opublikowane ...

Często czytane ...

Reklama