Ad maiorem Dei gloriam

Ty, o mój Wszechmocny Panie, we wszystkiem jesteś moim celem! Panie, weź tę intencję we wszystkich czynach za dobrą i nie dopuszczaj, żebym z jakich innych pobudek, zwłaszcza we winnicy Twojej, pracować miał.

Aktualności
Sława świętości i łask
Sonda badawcza
Jak odkryleś te strone?
 
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 
Liczba odwiedzin od dn. 10.10.2010
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj50
mod_vvisit_counterWczoraj43
mod_vvisit_counterW tym tygodniu131
mod_vvisit_counterW tym miesiącu6232

Your IP: 54.204.71.19
Dzisiaj: Mar 30, 2017
Najbliższe wydarzenie
No event found.
START Powiedzieli ... Święty do odkryciaŚwięty do odkrycia


(Homilia wygłoszona w Kaplicy Polskiej, w Grotach Bazyliki Św. Piotra,

dnia 7 grudnia, w czasie mszy świętej o beatyfikację Sługi Bożego Bpa Konstantyna Dominika,

otwierającej cykl comiesięcznych celebracji w tej intencji.)

 

Nie ma ludzi bez tajemnic. Bogactwo naszego serca powoduje, że nie sposób wszystkiego o sobie powiedzieć, ani o najbliższych nawet osobach – poznać. Odkrywamy więc z upływem lat cechy własne i innych. Bywa, ze są to odkrycia trudne: poznanie słabości, granic, niespełnionych nadziei, chwilami nawet pasji i pożądań. Kiedy indziej zaskakujemy się nie zauważonym wcześniej dobrem, cnotami i zdolnościami, jakich nie przewidywaliśmy.

Również Świeci mają swoje tajemnice. Są to jednak tajemnice inne, niż powszechnie spotykane. Być Świętym, oznacza żyć nie tylko swoim życiem, ale uczestniczyć szczególnie w życiu Boga, poznawać Go, być przez Niego pociąganym i przemienianym. Największą tajemnicą Świętych jest ich obcowanie z Bogiem.

capella_polaccaMiesiąc po uroczystych obchodach 140tej rocznicy urodzin Sługi Bożego, które odbyły się w Pelplinie, rozpoczynamy dzisiaj w Rzymie, u grobu Świętego Piotra, cykl celebracji eucharystycznych o beatyfikację Konstantyna Dominika. Bo prowadzenie procesu to nie tylko kwestia badań, dociekań i „promowania” kandydata na ołtarze. To nade wszystko odkrywanie Jego tajemnic – tych dotyczących jego życia, myśli, przesłania. I oczywiście tej największej – tajemnicy Jego więzi z Bogiem.

Sługą Boży z pozoru wydaje się być postacią prostą. Bywa, ze zanadto podkreśla się jego zwykłość i szarość, zapominając o niezwykłości. Z posiadanego materiału dowodowego wynika, iż współcześni najbardziej byli poruszeni jego zjednoczeniem z Bogiem. Trudno je opisać – przyznawali świadkowie – było subtelne i dobrze ukryte pod płaszczem codziennych trosk i zajęć. Ale ktokolwiek go spotykał odczuwał, że nie jest on sam, że sercem jest ciągłe blisko przy Tym Drugim, przy Bogu.

Podstawowym motywem do rozpoczęcia cyklu mszy świętych o beatyfikacje Dominika jest pragnienie modlitwy. Poznać Jego tajemnicę wchodząc w tajemnice Boga, idąc droga, jaka on sam kiedyś przebył. Równocześnie jednak chciałbym, aby krótkie refleksje, jakie będą towarzyszyć naszym spotkaniom, były okazją do odkrywania również innych, małych, drobnych, aczkolwiek ważnych elementów z jego biografii, dorobku intelektualnego, łask otrzymanych za jego wstawiennictwem.

Modląc się o beatyfikacje Konstantyna Dominika zaczynamy trud poznawania Świętego, który jest „cały do odkrycia”. Niech nas wspomaga św. Ambroży, patron dnia dzisiejszego, w tej wędrówce ku pełni prawdy.

 

Ks. Piotr B. Tisler

 

Ostatnio opublikowane ...

Często czytane ...