Get Adobe Flash player
HOME >> Aktualności >> News >> ks. Wojciech Wawrzyniak

 

ks. Wojciech Wawrzyniak
- serdecznie witamy nowego wikariusza

 

kswojciechwawrzyniakMając na uwadze potrzebę zmian personalnych, ks. bp Andrzej F. Dziuba, z dniem 3 lipca 2013 r. zwalnia ks. mgr Wojciecha Wawrzyniaka z urzędu wikariusza parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Rawie Maz. i mianuje wikariuszem parafii pw. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika w Sochaczewie. - Tak brzmi zapis dekretu, mocą którego dokonuje się kolejna zmiana na stanowisku wikariusza w naszej Parafialnej Wspólnocie.

Ks. Wojciech swą posługę w Sochaczewskiej Parafii rozpoczął w środę 3 lipca br. o godz 18:00 od Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Mszy św. Wotywnej sprawowanej w naszej świątyni. Ksiądz Proboszcz zaś, przedstawiając nowego wikariusza na Mszach św. w niedzielę 7 lipca życzył, aby posługa Księdza w Sochaczewie była czasem błogosławionym, - dołączamy się wszyscy do tych życzeń, otaczając Księdza Wojciecha modlitwą - powierzamy Jego posłannictwo Sochaczewskiej Pani Różańcowej.

 

O przenosinach księży...


Zmiany miejsca pracy duszpasterzy są czymś zwyczajnym i praktykowanym w Kościele od wieków. Przenosin dokonuje biskup diecezjalny, któremu każdy kapłan w momencie święceń przyrzeka posłuszeństwo. To na biskupie spoczywa troska o właściwą organizację duszpasterstwa w diecezji i dobór osób do konkretnych placówek. Nie ma stałych reguł, według których dokonuje się przenosin; prawo kanoniczne pozwala na dość dużą elastyczność. Ogólnie można powiedzieć, że zmiany są powodowane głównie potrzebami duszpasterskimi. Jeśli na przykład jakiś ksiądz przechodzi na emeryturę, na jego miejsce musi być posłany następny. On z kolei dotąd też gdzieś pracował i ktoś winien go zastąpić. Powstaje więc zwykle cały łańcuszek zmian. Oczywiście, towarzyszy temu jakieś poruszenie wśród wiernych, którzy przyzwyczaili się do swego duszpasterza i chcieliby go mieć u siebie dłużej.

Na tę kwestię trzeba jednak patrzeć z punktu widzenia nadprzyrodzonego, a nie tylko ludzkiego. Ciekawe, że to właśnie mówiąc o przenosinach Kodeks Prawa Kanonicznego przywołuje ogólną zasadę działania Kościoła, przypominając, że należy mieć przed oczyma zbawienie dusz (por. kan. 1752). Każdy kapłan idzie w mocy Chrystusa i jest sakramentalnym uobecnieniem Chrystusa w danej wspólnocie wiernych. Apostołom Pan powiedział: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje, a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, Który Mnie posłał” (Mt 10,40). Bóg potrafi posłużyć się różnymi ludźmi i różnymi kapłanami. Trudno z góry przewidzieć, który gdzie zdziała najwięcej dobrego. Takie zmiany są potrzebne zarówno kapłanom, jak i wiernym, wśród których pracują. Nowa parafia jakoś człowieka mobilizuje do nowego wysiłku. Przeważnie wychodzi też na korzyść parafianom, bo nowy ksiądz wnosi nowe spojrzenie, może trochę inaczej podchodzi do różnych spraw, inaczej rozkłada akcenty, niż czynił to dotychczasowy duszpasterz, którego znali już długie lata.

Jeśli chodzi o proboszczów, to ich urząd jest rzecz jasna bardziej stabilny niż wikariuszy. Zgodnie z kanonem 522 Kodeksu Prawa Kanonicznego nominacje wystawia się na czas nieokreślony. Można wspomnieć, że w Polsce na forum Konferencji Episkopatu był dyskutowany problem wprowadzenia kadencyjności wśród proboszczów, co jest prawnie dopuszczalne. Ten pomysł jednak upadł, zostało wszystko po staremu i chyba dobrze.

W naszej ojczyźnie cieszymy się, póki co, wystarczającą liczbą powołań kapłańskich i każda parafia, nawet bardzo mała, ma swojego duszpasterza. Prawdziwym problemem jest sytuacja wielu krajów zachodniej Europy czy krajów misyjnych, gdzie wierni bezskutecznie czekają na proboszcza, a biskup nie ma kogo im posłać. Patrząc więc z jakimś zaciekawieniem na zmiany wśród duchowieństwa, jakie mają miejsce przeważnie w miesiącach letnich, dobrze jest też pamiętać o modlitwie o nowe powołania do służby Bożej, bo jeśli będą pustoszały seminaria, to będą też z czasem pustoszały plebanie. Oby Pan żniwa ciągle wyprawiał robotników na swoje żniwo.

Ks. dr Piotr Sawczuk

Czas ucieka, wieczność czeka

Ulti Clocks content

Dzisiaj jest: Wtorek
1 Września 2015
Początek roku szkolnego
Imieniny obchodzą
Bronisław, Bronisz, Bronisława, Idzi
Do końca roku zostało 122 dni.

Gościmy teraz ...

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 
Licznik odwiedzin od dnia 23.10.2012
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiejsze odwiedziny:136
mod_vvisit_counterWczoraj gościliśmy:506
mod_vvisit_counterW tygodniu zajrzało:1046
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu:2882
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc:136
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc:14889

Twoje IP: 54.221.45.195
 , 

Dziękujemy za Twój głos

Powiedz jak nas znalazłeś ?