Get Adobe Flash player
HOME >> Duszpasterstwo >> Nabożeństwa >> I Soboty mies.

 

Pierwsze Soboty miesiąca

 

Serce-matki

Intencją modlitwy w nabożeństwie 1-szych sobót miesiąca powinno być trwanie z Maryją, by choć w minimalnym stopniu wynagrodzić Jej za otrzymywane zniewagi. Zwłaszcza dziś, w dobie tak powszechnego znieważania Jej Osoby, staje się to bardzo potrzebne. Istotą nabożeństwa 1-szych pięciu sobót miesiąca jest zadośćuczynienie Maryi za grzechy popełniane przeciwko Niej, a w konsekwencji przeciw Bogu. W swoim założeniu ma być ono całkowicie bezinteresowne. Tak jak naszą ziemską mamę, w Dniu Matki, staramy się nie kłopotać własnymi potrzebami, tak postępujmy również wobec Mamy z Nieba.

Wyobraźmy sobie, że naszą mamę przed chwilą czymś obrażono, powiedziano niesprawiedliwe, krzywdzące słowa. Nasze zachowanie w stosunku do osoby, którą kochamy i widzimy jej cierpienie, będzie na pewno inne niż zwykle. Będziemy chcieli ją pocieszyć na różne sposoby. Podobnie możemy się zachowywać w stosunku do naszej Mamy z Nieba. Ofiarujmy Jej nie tylko modlitwę, ale wszystko, co nas w tym dniu spotka.

„Muszę wyznać – pisała Siostra Łucja, której Maryja objawiła swe pragnienie tego nabożeństwa, – że nigdy nie czułam się tak szczęśliwa, niż kiedy przychodzi pierwsza sobota. Czy nie jest prawdą, że największym naszym szczęściem jest być całym dla Jezusa i Maryi i kochać Ich, Ich wyłącznie, bezwarunkowo?”.

* * *

Nabożeństwo 1-szych sobót bierze swój początek w kolejnym objawieniu fatimskim, które miało miejsce dnia 10 grudnia 1925 roku,  w Pontevedra w Hiszpanii. W celi zakonnej Siostrze Łucji ukazała się Maryja z Dzieciątkiem Jezus.Maryja powiedziała:

Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia.

W nocy z 29 na 30 maja 1930 r. w Tuy, w Hiszpanii,  na pytanie, dlaczego Maryja mówi o pięciu pierwszych sobotach, Siostra Łucja otrzymała od Jezusa odpowiedź: „Córko moja, powód jest prosty: Jest pięć rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi:

– bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu;

– przeciwko Jej Dziewictwu;

– przeciwko Jej Bożemu Macierzyństwu, uznając Ją wyłącznie za matkę człowieka;

– bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie i publicznie wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do Niepokalanej Matki;

– bluźnierstwa tych, którzy znieważają Maryję bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach”.

 

Aby zadośćuczynić zniewagom, jakich ciągle doznaje Maryja, należy podjąć  zadania,
które Ona sama wyznaczyła w objawieniu fatimskim.

 

1. Spowiedź w 1-szą sobotę miesiąca - wystarczy być w stanie łaski uświęcającej

2. Komunia św. w 1-szą sobotę miesiąca - należy wzbudzić intencję wynagradzającą Maryi

3. Różaniec będący zadośćuczynieniem Maryi za wyrządzone Jej zniewagi. Po każdej dziesiątce należy odmówić Modlitwę Anioła z Fatimy: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i pomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia

4. 15-to minutowe rozważanie na tematy związane z tajemnicami różańca.

Nabożeństwo 1 szych Sobót zostało zatwierdzone przez Episkopat Polski. Papież, Jan Paweł II był gorącym orędownikiem objawień fatimskich. Widział w nich ratunek dla świata. Sam również odprawiał to nabożeństwo. Umarł w 1-szą sobotę miesiąca. Papież, Benedykt XVI, jeszcze jako Kardynał Joseph Ratzinger, napisał bardzo ciekawy komentarz teologiczny Nabożeństwa Pierwszych Sobót.


III Tajemnica Fatimska - Komentarz teologiczny

"W języku biblijnym «serce» oznacza centrum ludzkiego istnienia, skupiające w sobie rozum, wolę, temperament i wrażliwość, w którym człowiek znajduje swą jedność i swe wewnętrzne ukierunkowanie. «Niepokalane serce» to według Mt 5, 8 serce, które dzięki oparciu w Bogu osiągnęło doskonałą jedność wewnętrzną i dlatego ogląda Boga.

Kult Niepokalanego Serca Maryi oznacza zatem zbliżanie się do takiej postawy serca, w której fiat — «bądź wola twoja» — staje się centrum kształtującym całą egzystencję. Gdyby ktoś podniósł zastrzeżenie, że nie powinniśmy jednak stawiać istoty stworzonej między nami a Chrystusem, należałoby przypomnieć, iż Paweł nie wahał się powiedzieć do swoich wspólnot: naśladujcie mnie! (1 Kor 4,16; Flp 3,17; 1 Tes 1,6; 2 Tes 3, 7. 9). Na przykładzie Apostoła mogą się one namacalnie przekonać, co znaczy iść za Chrystusem.

My natomiast od kogóż moglibyśmy uczyć się tego w każdej epoce lepiej niż od Matki Chrystusa? Chciałbym na koniec powrócić jeszcze do kluczowych słów « tajemnicy » fatimskiej, które słusznie zyskały wielki rozgłos: Moje Niepokalane Serce zwycięży.

Co to oznacza? Serce otwarte na Boga i oczyszczone przez kontemplację Boga jest silniejsze niż karabiny i oręż wszelkiego rodzaju. Fiat wypowiedziane przez Maryję, to słowo Jej serca, zmieniło bieg dziejów świata, ponieważ Ona wydała na ten świat Zbawiciela — ponieważ dzięki Jej «Tak» Bóg mógł się stać człowiekiem w naszym świecie i pozostaje nim na zawsze.

Szatan ma moc nad tym światem, widzimy to i nieustannie tego doświadczamy; ma moc, bo nasza wolność pozwala się wciąż odwodzić od Boga. Od kiedy jednak sam Bóg ma ludzkie serce i dzięki temu skierował wolność człowieka ku dobru, ku Bogu, wolność do czynienia zła nie ma już ostatniego słowa. Od tamtej pory nabiera mocy słowo: «Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat» (J 16,33). Orędzie z Fatimy wzywa nas, byśmy zaufali tej obietnicy." - Joseph Kard. Ratzinger - Prefekt Kongregacji Nauki Wiary /Całość/

 

Czy objawienia Maryi z Fatimy jeszcze dziś kogoś interesują?

Matka Boża objawiła się w Fatimie (Portugalia) w 1917 roku,  trojgu pastuszkom: Łucji dos Santos (10 lat), Hiacyncie Marto (7 lat) i Franciszkowi Marto (9 lat). Objawienia były bardzo bogate w orędzia dla świata. Naznaczyły one życie trojgu dzieciom z Fatimy i wpłynęły na ich bieg.

Objawienia miały jeszcze jeden aspekt, a mianowicie były osobistym spotkaniem z Matką Bożą, Jej dobrocią, zatroskaniem o życie wieczne każdego człowieka oraz Jej pięknem. Dzieci tak opisują pierwsze spotkanie 13 maja 1917 roku: zobaczyły "Panią ubraną na biało,bardziej błyszczącą niż słońce, promieniejącą światłem czystszym i intensywniejszym od kryształowego pucharu z wodą, prześwietlonego promieniami słonecznymi. Jej nieopisanie piękna twarz nie była ani smutna, ani radosna, raczej poważna. Ręce miała ułożone do modlitwy....z prawej dłoni zwisał różaniec". Cóż chciała Maryja od trojga pastuszków? Jedną z próśb Matki Bożej było, aby ludzie odprawiali nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Można zadać sobie kilka pytań:

- skoro Matka Boża przyszła z Nieba prosząc o odprawianie nabożeństw to czy są one ważne?

- czy można przejść obok nich obojętnie?

- jeśli nabożeństwa są ważne to dlaczego?

- czy prośba Matki Bożej o odprawianie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi jest jeszcze aktualne w 2012 roku, a może to tylko przeżytek?


A MOŻE PROŚBA MATKI BOŻEJ JEST SKIEROWANA DO CIEBIE, DZIŚ, TERAZ ...


Czas ucieka, wieczność czeka

Ulti Clocks content

Gościmy teraz ...

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
Licznik odwiedzin od dnia 23.10.2012
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiejsze odwiedziny:119
mod_vvisit_counterWczoraj gościliśmy:361
mod_vvisit_counterW tygodniu zajrzało:2480
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu:3934
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc:480
mod_vvisit_counterUbiegły miesiąc:18516

Twoje IP: 54.146.59.202
 , 

Dziękujemy za Twój głos

Powiedz jak nas znalazłeś ?